Peegelpilt

Updated: Apr 3, 2019

Tundsin juba mõnda aega tagasi vajadust hakata uuesti kirjutama – olen alati selle vastu kirge tundnud. Kui teismelise eas kirjutasin niisama elust ja olust ning hiljem reisimisest, siis nüüd tulen nö ”kapist välja” esoteerika ja vaimsuse/enesearengu teemadega. Need teemad on mind juba kaua kõnetanud, olen neid praktiseerinud ja praegu tundub õige aeg olevat seda teistega jagada. Pealegi tunnen, et nendest teemast räägivad eriti Eesti noored avalikult väga vähe ja loodan läbi oma kogemuste jagada out of the box mõtteviise. Siiralt loodan, et mu lugejad suudavad minuga samastuda ning leiavad ehk uusi lähenemisi ja enesekindlust oma elu mõtestada ning luua.

Leian, et vaimne tervis on isegi tähtsam kui füüsiline tervis. Kui sul on seestpoolt kõik korras, siis kõik väline muundub selle järgi. Tundub loogiline, et paljud füüsilised probleemid on põhjustatud just allasurutud emotsioonidest, millega mitte tegeledes avalduvad need näiteks haigustes. Minu tervis karjus appi, kui mul diagnoositi depressioon ja ärevushäire. Sellele aga eelnes palju erinevaid ebameeldivaid sündmusi. Kasvasin üles tavalises Eesti perekonnas ning lapsena olin äärmiselt rõõmsameelne. Ühel hetkel kaotasin oma sära, kuid kohe ei tahtnud ma endale seda tunnistada, vaid proovisin eluga hakkama saada nii hästi kui siis oli võimalik. Sisemiselt aga tundsin, et midagi on valesti. Tagantjärele mõeldes põhjustas depressiooni noores eas tugevad läbielamised nagu lein, üksindus ja armastuse puudus. Mul oli üli raske tunda rõõmu ükskõik millisest sündmusest ja isegi ilusal päiksepaistelisel päeval oli sees lõpmatu rahutus ning raskustunne. Kirjutan seda sellepärast, et on täiesti okei jagada oma raskemaid läbielamisi ja kui sa oled praegu sellises olukorras, siis sa ei ole kindlasti üksi! Ma tean, kui raske on endaga toime tulla sellises olekus. Ja mõnikord ei oskagi sellest ise välja tulla. Mina võtsin julguse kokku (kui asi oli juba väljakannatamatuks kujunenud) ja läksin psühhiaatriakliinikusse, kus mulle pikalt mõtlemata diagnoos pandi. Sellegipoolest oli see super kogemus, sest arstid tegid mulle erinevaid suulisi teste ja sain ka enda olekust adekvaatse peegelpildi. Seejärel hakkasin võtma antidepressante ja ärevushäirete vastu rohtusid. Olin alguses nende suhtes küllalt skeptiline (kunagi ei tea ju, millised võivad olla kõrvalnähud), kuid need tõesti aitasid. See võis ka olla platseebo efekt, mis pani mul ajust taas mingid osad õigele kohale.

Sealt algas minu suurem enesearengu teekond, mis ma usun, et kestab tegelikult terve elu. Sisimas olen ma aga alati teadnud, et siin elus on midagi palju enamat, kui ainult silmaga nähtav ja käega katsutav. Keerulised sündmused mu elus avasid mind nendele teemadele ja olen tänulik, sest muidu oleks mul jäänud nii palju põnevat ja müstilist kogemata.

42 views